Не е тайна, че имам намерение да ползвам буса не само за моделарското хоби. Искам да го оборудвам така, че да ми служи и за другите ми любими занимания. Две от тях са пътуванията и къмпингуването. Това е причината да възстановя спалнята. Разбира се, за къмпингуване съм също така добре "въоръжен", както и за моделизмите, но ми се отдава прекрасна възможност да съчетая хобитата и да си реша много проблеми, свързани най-вече с мястото и обема на багажа.
Имам общо 4 палатки, коя от коя по-хубави и удобни, но преспиване за 2-3 или дори 5-10 нощи в буса при подходящо оборудване би бил много по-удачен вариант. Няма да мъкна палатки, дюшеци и още много багаж, нужен само да осигури подслон.
Още повече - бусът е по-изолиран, здрав и обезопасен от която и да е палатка.
Категорично НЕ съм фен на кемпери и каравани, затова подходът ми е такъв. Залагам на универсалността.

И така - вътре трябва да може да се спи. Вече имам спалня, време е за отоплението.
Бусът има екстра - нафтова печка. За жалост тя за момента не работи. Ще бъде пусната в действие, но за съжаление липсва управление на отоплението по време на престой.
Ще бъде добавен специално проектиран и изработен такъв модул, но това изисква време и надали ще успея за този сезон. Така или иначе по буса има още доста монтьорска работа. Тя не е неотложна и затова ще я оставя за след летния сезон, заедно с новата инсталация за нафтовата печка.

Затова се съсредоточих към електрическото отопление. Така или иначе досега съм ползвал такова, но с генератор. Сега ще адаптирам електрическа печка към енергийната обезпеченост на буса.

Изискванията са консумацията да бъде не повече от 200 вата и безопасността да е гарантирана.
Спрях се на този отоплител:



Преработих го като монтирах вътре предпазители, термозащита, както и XT-60 конектор. Направих и комплект нови, по-дебели кабели с различни конектори.
Преработих и управлението.
Сега печката има вграден акумулатор, който осигурява автономна работа до 2 часа. След включването й към елинсталацията на буса, тя зарежда вътрешната си батерия и продължава да работи от външния източник.
Консумацията й е точно 120 вата когато батерията й е заредена и 150 вата по време на заряд.
Една от защитите е изключване, когато външният източник понижи напрежението си до 11,5 волта, след което печката ще продължи автономна работа още 2 часа, докато вътрешният й акумулатор не стигне 10V. Оригиналната оловна батерия е заменена с литиев пакет.
Печката има фабричен изход USB 500mA, който ъпгрейднах до QC 3.0.









Следва...

Quote Originally Posted by ajcinema View Post
Може би чешма..?
Загатнах го, но вече е време за... ТОПЛАТА ВОДА!!!