+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 147

Тема: Подвижна електроцентрала

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето го и радиото:



    Последна версия:



    И антената:



    Съответните усилвания:



    Утре подхващам монтажа.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Ето я новата "четирибандерка" с изцяло нов постамент.
    Кабелът е прекаран вътре в един от носещите алуминиеви профили.
    По-добра "маса" от тази - здраве!








    И цялостното впечатление:

    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Прекарах RG58 в един от носещите профили, след което пробих покрива и... заваля градушка.
    Тъкмо навреме - секунди след като монтирах щуцера. Не успях да снимам.

    Затворих се "на топло" докато отмине и направих "панаира":






    Засега трубката ще е тук... докато не й намеря по-добро място...





    И готово!
    Радиото е на място с най-доброто възможно разположение откъм охлаждане, аудио, захранване и кабелен път.



    Дисплеят "заспа":

    Георги Русинов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Преди няколко дни се отбих да видя Матеев.
    Отидох специално с буса.
    Подозирам, че свършеното дотук му хареса. Надявам се да е така!

    Работата по него ще продължи още доста. Докато не стане... ПЕРФЕКТЕН.
    Умишлено запазих регистрационния номер непроменен - в знак на уважение. Законът го позволява.
    Казах на Матеев, че ако някой ден хареса обновеното возило и пожелае буса си - той отново става негов БЕЗ УСЛОВНОСТИ, пари или друго!
    Казвам го и тук - да се знае!!!

    Следващото по реда си е вграденият монитор-телевизор.
    Матеев любезно ми предостави арматурата, която е измислил и изработил специално за буса, както и управлението.
    Става дума за сериозна, масивна конструкция, която се движи плавно нагоре и надолу и носи солиден телевизор.

    Ето я и нея, току-що разтоварена. Следва почистване и... неочакван ЪПГРЕЙД!





    Убеден съм, че ъпгрейдът ше се хареса дори на Матеев, който е и създател на системата.
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Дойде време и за удобствата. Бусът е оборудван с опционален туристически салон на Westfalia, който представлява комплект, включващ специално добавен под с улеи, специални плъзгащи се седалки, сгъваема маса, осветление и още няколко "екстри".
    Седалките могат да се конфигурират по желание, а също така, когато бъдат спуснати, съставят 3-местна спалня.
    В комплекта липсваше една част, която завършва спалното помещение. Опитвах да открия оригинален компонент по обяви и морги, но без успех. Затова реших да го направя.

    Изрязах едно парче дебел тополов шперплат (за да бъде леко готовото изделие), което импрегнирах със смола и тънък плат.



    Поставих му предварително изработените монтажни планки, на тях заварих щифтове за заключване, а отдолу монтирах и централния "крак", който влиза в улея на пода.
    Това са всички материали:



    Купих от Лидл два инструмента. С тяхна помощ отрязах и кантирах основата:



    За тапицерията използвах изкуствена кожа за автомобилни салони. Реших да използвам задната страна на кожата като лицева, тъй като наподобява плюш и е близка до материята на седалките.

    Малко шев и кройка:



    И готово:











    А това са заключващите щифтове, които изработих предварително от неръждаема стомана и заварих към монтажните планки:



    Позволих си леко отклонение. Оригиналната "табуретка" е по-малка. Идеята е да се прибира и "заключва" под модула за възглавници. Самият той представлява специално устройство, окачено на пантографни механизми, което се намира зад облегалката на 3-тия ред седалки и се сгъва(прибира) нагоре. Може да се използва за сядане или за втори ред багаж, но основното му предназначение е да оползотвори плътно мястото до задната врата, като върху него се поставят възглавници за спане. Предназначението му като втори стелажен ред за багаж също е много практично, тъй като оползотворява "въздуха" по вертикал.



    Отново огромно БЛАГОДАРЯ на Матеев! Модулът беше "изгубен" и той го намери. Снимката е направена веднага след пробното поставяне и на нея модулът още не е почистен.

    Тъй като ми хрумна още по-добро решение за прибирането на "табуретката" (тя фабрично не се използва по време на движение), си позволих да увелича размера й с цели 40%. Така спалнята е "открай докрай", а самата табуретка вече може да се използва и по време на движение за още 2-ма пътници. Така бусът става 8-местен. Разбира се, снабдих я и с предпазни колани.
    Последна редакция от ajcinema; 07.06.2020 на 17:08.
    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Не е тайна, че имам намерение да ползвам буса не само за моделарското хоби. Искам да го оборудвам така, че да ми служи и за другите ми любими занимания. Две от тях са пътуванията и къмпингуването. Това е причината да възстановя спалнята. Разбира се, за къмпингуване съм също така добре "въоръжен", както и за моделизмите, но ми се отдава прекрасна възможност да съчетая хобитата и да си реша много проблеми, свързани най-вече с мястото и обема на багажа.
    Имам общо 4 палатки, коя от коя по-хубави и удобни, но преспиване за 2-3 или дори 5-10 нощи в буса при подходящо оборудване би бил много по-удачен вариант. Няма да мъкна палатки, дюшеци и още много багаж, нужен само да осигури подслон.
    Още повече - бусът е по-изолиран, здрав и обезопасен от която и да е палатка.
    Категорично НЕ съм фен на кемпери и каравани, затова подходът ми е такъв. Залагам на универсалността.

    И така - вътре трябва да може да се спи. Вече имам спалня, време е за отоплението.
    Бусът има екстра - нафтова печка. За жалост тя за момента не работи. Ще бъде пусната в действие, но за съжаление липсва управление на отоплението по време на престой.
    Ще бъде добавен специално проектиран и изработен такъв модул, но това изисква време и надали ще успея за този сезон. Така или иначе по буса има още доста монтьорска работа. Тя не е неотложна и затова ще я оставя за след летния сезон, заедно с новата инсталация за нафтовата печка.

    Затова се съсредоточих към електрическото отопление. Така или иначе досега съм ползвал такова, но с генератор. Сега ще адаптирам електрическа печка към енергийната обезпеченост на буса.

    Изискванията са консумацията да бъде не повече от 200 вата и безопасността да е гарантирана.
    Спрях се на този отоплител:



    Преработих го като монтирах вътре предпазители, термозащита, както и XT-60 конектор. Направих и комплект нови, по-дебели кабели с различни конектори.
    Преработих и управлението.
    Сега печката има вграден акумулатор, който осигурява автономна работа до 2 часа. След включването й към елинсталацията на буса, тя зарежда вътрешната си батерия и продължава да работи от външния източник.
    Консумацията й е точно 120 вата когато батерията й е заредена и 150 вата по време на заряд.
    Една от защитите е изключване, когато външният източник понижи напрежението си до 11,5 волта, след което печката ще продължи автономна работа още 2 часа, докато вътрешният й акумулатор не стигне 10V. Оригиналната оловна батерия е заменена с литиев пакет.
    Печката има фабричен изход USB 500mA, който ъпгрейднах до QC 3.0.









    Следва...

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Може би чешма..?
    Загатнах го, но вече е време за... ТОПЛАТА ВОДА!!!

    Георги Русинов

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Нали знаеш, че човек излъчва около 80 W топлина. Ако сте двамата с жената - стават 160, а ако правите интензивен секс, то тогава ......

    Иначе извън майтапа си мисля, че 120W печка е много малко, ако навън е студено. Буса няма добра топлоизолация, и топлинните загуби през стените и прозорците ще са големи. На око оценявам нуждата от топлинна мощност на поне 500 W, но може и да греша.

    Защо не направиш следствен експеримент?
    Например да сложиш вътре някаква печка с мощност например 300W и да затвориш буса отвсякъде. След това го остави няколко часа и премери каква температурна разлика има между вътре и вън. По тази температурна разлика и по мощноста на печката ще можем да изчислим какви загуби има, и по тях да се ориентираме от каква топлинна мощност ще се нуждаеш през зимата.

    Иначе в двата акумулатора се съхраняват цели 4 kWh електрическа енергия, която може да ти осигури 8 часа отопление дори и при 500 W печка.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен