+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 42

Тема: NIMH i NICD акумолотори

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Teзи дни и аз се заех с трудната задача да възстановя един пакет от 4 никел-кадмиеви клетки размер ААА 350мач.
    При първият цикъл, капацитета им беше 80мач . След като направих 4 цикъла състоянието им малко се подобри - 140мач капацитет. Мисля да им направя още 4-5 цикъма и ако не достигнат поне 250мач заминакат към кофата.
    Циклите ги правя с възможно най-малкият ток с който зарядното ми може да зарежда - 0.05А, а разряда също с 0.05А до 0.8 волта на клетка.
    Неделчо Брънчев

  2. #2
    Автор Аватар на Николай Николов
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Чирпан
    Мнения
    173

    Малко трудна работа те ще поемат ток но при разряд колко ще отдават и колко време
    Николай Николов

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Тия батерии са ми малко странни. Педпоследното зареждане го направих с ток 0.05А и зареди 148мач. При разряда батерията отдаде 147мач. След това реших да видя какво ще стане ако я пусна да се зарежда с 1С или това са 0.35А - зареди 250мач. при разреждане с 0.05А отдаде 220мач.
    Последна редакция от de_kata; 01.05.2010 на 15:10.
    Неделчо Брънчев

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Функцията Delta Peak се лъже, особенно при стари клетки с различна степен на остаряване и различен капацитет или вътрешно съпротивление. Това е така, защото пиковете в характеристиката на отделните клетки се случват по различно време и общия пик на цялата батерия е размазан и трудно детектируем.

    При такива случаи е добра идея да се откажете от всякакви умни зареждачки и просто да натъпчете батерията с 1.4 пъти капацитета, написан на етикетката. Това обикновенно се прави с ток 0.1C и време на заряд 14 часа. След това разреждате с умната зареждачка до 1.1V на клетка и мерите капацитета. Това, което премерите, това е истината. Можете дори и да разреждате до 1.0V на клетка, но това е опасно ако клетките са с различен капацитет, и може да доведе до разреждане на най-лошата клетка до 0.0V и дори до зареждане с обратно напрежение.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на de_kata
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    1 014

    Тоест извода е да не правя цикли с умна зареждачка. То тя батерията по принцип я бях купил преди година, но понеже бързахме, трябваше още първият път да я заредя с голям ток, след това я бях зарязал.
    Неделчо Брънчев

  6. #6
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Напротив - прави цикли с умната зареждачка, но ако наистина искаш да разбереш колко е истинския капацитет в момента, най-добре е преди това да заредиш батериите ДО ДУПКА. Това обаче не се гарантира от Delta Peak функцията.

    По магазините и техномаркетите се продават разни зареждачки-евтинийки за NiCd и NiMH, които в общия случай са куча марка и са големи боклуци, но точно в това е и тяхната сила. Обикновенно тези зареждачки са просто някакво изправителче с някакъв лимит на тока и нищо повече. Голяма част от тях нямат Delta Peak и точно те са подходящи за този режим, който препоръчвам. Четеш на гърба на кутийката какъв ток осигуряват и после смяташ колко часа трябва да зареждаш, за да се натъпче 1.4C.

    През годините за различни нужди съм купувал различни такива боклуци и към момента имам пълен кашон с всякакви такива, но точно те са безценни в случай като този. Имам такива с ток 50mA, имам и с 500mA, имам и една камара междинни. И преди време когато си правих експерименти с възстановяване на стари батерии, точно тези зареждачки куча марка ми свършиха много добра работа. Само трябва да смяташ времето, но не е беда и да презаредиш батериите с повече от 1.4C. Една NiCd и NiMH батерия си взема точно толкова енергия, от колкото се нуждае, и след това преобразува излишъка в топлина. Тoзи процес е безопасен за батериите, което означава, че можеш спокойно да ги презареждаш с колкото си искаш. Важното е обаче да не ги прегрееш, затова се предпочитат токове от по 50 или най-много 100 mA.
    Росимир Матеев

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    Варна
    Мнения
    163

    Аз днес успях да се сблъскам с този приблем и съживя кадмиеви клетки паднали до нулата. Решението е МНОГО ГОЛЯМ ток за кратко време. В умрелите клетки стават необратими химични процеси и единствения начин да се въстановят е да се подадат за кратко време големи токове. например 1000 милиамперчаса клетка с 3 ампера заряден ток за 5 минути се въстанови до 1.3 вотла (без да загрее ваобще) след това с нисък ток се дозарежда...съживих така 3 клетки.Някои направо използват еклектрожен за да подадат много голям ток и напрежение за кратко време (секунди) със същия резултат но споредмен е опасно за самата клетка...
    Имам чувството че колегата мери грешно с амперметъра -трябва да е свързан поседователно на някакъв товар...
    А минимално напрежение на разреждане на кадмиеви е 0.85 на металхидридни 0.9-1
    Аз имам въпрос относно зареждачка Imax B6- когато зареждам кадмиеви/металхидридни в ръчен и автоматичен режим каква е разликата?
    До колкото разрах при ръчен режим винаги поддържа тока който съм задал а при автоматичен не превишава стойността която съм задал и заряда става много бавно? Какво е по специфичното при автоматичен заряд?
    Габриел Димитров
    Варна

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by gabriel.dimitrov View Post
    ... Решението е МНОГО ГОЛЯМ ток за кратко време. В умрелите клетки стават необратими химични процеси и единствения начин да се въстановят е да се подадат за кратко време големи токове. например 1000 милиамперчаса клетка с 3 ампера заряден ток за 5 минути се въстанови до 1.3 вотла (без да загрее ваобще) след това с нисък ток се дозарежда...съживих така 3 клетки.Някои направо използват еклектрожен за да подадат много голям ток и напрежение за кратко време (секунди) със същия резултат но споредмен е опасно за самата клетка...
    Ти... сериозно ли..?
    Електрожен!?


    http://www.youtube.com/watch?v=cfLbL6CWlOY
    Последна редакция от ajcinema; 14.05.2010 на 13:04.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен