За теб не знам, но за мен това е съкрушителен въпрос! Надявах се да не го зададеш...

От алуминия с адски много зор и търкане спестих 85 грама...

И тук е момента да ме попиташ що ги ручам жабетата за едни пикливи 70-80 грама?

Както вече казах - въпросът е съкрушително наивен. По детски наивен...

Аз вече няколко пъти обясних защо правя преработката, но явно не си го разбрал. Ще обясня за по-младите (децата), които не са длъжни да знаят устройството на ДВГ и принципа му на работа. На тях ще им е полезно:

Целта на занятието е да направя двигателя с едноопорен (по-точно едностранноопорен) вал. Това ми дава следните предимства:

1. СпестявАМ над 200 грама тегло. Спестяването не идва САМО от алуминия, а от няколко компонента:
- половината вал - това са 150 грама.
- като добавя и тези 85 от алуминия, сметката надхвърля 235.
- като добавя и разликата в теглото на единия лагер (който е заменен с по-малък), липсващите семеринги и олекотяването на буталото, под чертата се мъдри едно число:
=======================
между 240 и 270 грама РЕАЛНО СПЕСТЕНО ТЕГЛО.

2. Намалям картерния обем с близо 30%. Това ми дава доста сериозно предимство при пълненето.

3. Намалям вибрациите, които и без това са малко, но ще станат нищожни.

4. Намалям жироскопичния момент от въртенето на тези 150 грама, които премахнах.

5. Двигателят става по-отзивчив и по-мощен.

6. Елиминирам аксиалната нестабилност на вала.

7. Разпределям аксиалното усилие от витлото на два лагера, а не само на един (както е оригинално при този двигател). Така валът получава по-добра опора и е фиксиран аксиално - точка 6.