+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 96

Тема: Edge 540

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Първо карбуратора. Две малки планки от неръждавейка заместват тежък фланец:






    Междувременно, след като вчера силиконът изсъхна 100%, късно снощи налях масло в мотора с цел проверка на уплътненията и първоначално смазване.
    След 10 часа престой на топло всичко отвън е сухо:



    Георги Русинов

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2017
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    8

    Жоро здравей !

    Мисля ,че проверките за течове най-добре да се правят с горивна смес с която ще работи мотора.Маслото е с доста по-голям вискозитет и може да те заблуди.И в крайна сметка най-добрата проверка ще е когато мотора е в температурен режим.Какво тегло се очаква след трансформацията на този мотор ?
    Ангел Николов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Здравей, Ангеле!

    Прав си за проверката. Всъщност най-добрата проверка ще е в работен режим. Но опитът ме е научил, че след една нощ на топло няма ли сълзене, няма и да има. Проверката не е за гарнитурата, а за мястото без гарнитура. Тестът е по-скоро за шупли или дефекти. Правил съм го много пъти. Просто в темата илюстрирам моя начин.

    Теглото на този мотор ще бъде около 1300 - 1350грама със запалването, ауспуха и адаптера за витлото. Всичко без витлото. Умишлено го оставям по-тежък, тъй като моделът е носолек, въпреки че е 3Д. В следващия пост ще стане ясно защо.
    Паралелно с този двигател работя по друг. Той ще е около 850-900 грама. Премахвам му задната противотежест на вала. Ще го покажа като сколасам. Отливките на резачките са с различна дебелина. Някои са доста масивни. Именно за едноопорния вариант избрах по-масивна. Още нямам вал и двойка. Като купя ще покажа. Имам и доста заваръчна и стругарска работа.
    Дефакто се получава чисто моделарски мотор, но много олекотен и компактен.
    Целта не е икономия на средства. Аз така или иначе ги давам за части. Целта е повече "моделарска" работа. Нали има грабчевисти, дето мрънкат че сме били "купи-моделисти"... Е, опитвам се да покажа как се прави двигател, ауспух, такива неща. Които обикновено се купуват... Един купува модели, друг ги прави. Аз съм и от двата лагера. Малцина са тези, дето ще си направят сами мотора. Още по-малко са тия, дето биха си направили сами апаратурата и машинките. То няма и смисъл... ама нали е хоби. Всеки го разбира различно. Аз обичам да правя нестандартни неща.
    Георги Русинов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Реших твърдо този двигател да отиде на Як-54. Няма смисъл да губя време и да бездействам, докато чакам частите. За да не обърквам четящите темата, ще направя нова, специално за Як-а.
    Георги Русинов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    След като си премахнал конуса на вала ,каква базова повърхност мислиш да използваш за хъба (държателя на витлото), така че да не бие?

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Каквато имат повечето моделни двигатели: засечката на вала или контрагайка, или и двете. Валът е 15mm в зоната на лагера и 12mm при резбата. Точно след семеринга е преходът между двата размера. От друга страна резбата има предостатъчно дължина и мога дори да на използвам засечката. Мога и да си регулирам дължината до витлото с козметична и чисто визуална цел. Ще видиш утре като изстържа адаптера за витлото. Биене гарантирано няма да има. До тук нещата ми се получават. Мисля и за напред да е така. Иначе не бих се захванал...
    Георги Русинов

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Както вече казах, работя паралелно по два двигателя. Тъй като за Як-54 ми е нужно тегло в носа, двигателят е сравнително "стандартно" окастрена резачка.
    Но за Edge ми трябва лек мотор и затова резачката ще бъде окастрена до неузнаваемост.

    Най-напред подбрах резачка с по-дебели стени на отливките, след което изрязах двете половини. Този път премахнах постамента, който обичайно оставям. Той няма да ми трябва:




    После очертах къде трябва да играе ножовката:



    И отрязах излишното:




    Обърнете внимание: двигателят се првръща в чисто моделарски мотор с едноопорен вал!!! Тотална промяна на концепцията "резачка". Тук стигам и до същината на идеята "двигател от резачка". Ще покажа как една евтина "суровина" се превръща в надежден, мощен и лек авиомоделен двигател с помощта на прости инструменти. Дефакто всеки, дори дете, може да си го направи сам вкъщи с евтини хоби-инструменти и съвсем малко стругарска работа.

    И ето какво се получава:



    Валът, който е вътре, няма да се използва. Това е стар, негоден вал, който използвам за мярка.

    Мярката е важна за да се нагласи картерния обем и отстоянието от задната капачка.
    А капачката ще бъде затворена с алуминиева ламарина 1,2 mm, която ще заваря с новия електрожен и електроди за алуминий.

    Много важна подробност е разрязването на коляновия вал. Мястото на среза трябва да е точно тук:



    А останалата пластинка от противотежестта НЕ се изхвърля. Тя ще получи най-важната роля за безпроблемното функциониране на двигателя. Но за това ще стане дума по-нататък.
    Последна редакция от ajcinema; 15.04.2017 на 20:00.
    Георги Русинов

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2017
    Живее в
    София
    Мнения
    18

    Каква марка е резачката?

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен