+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 113

Тема: Gee Bee Model R Super Sportster

Threaded View

  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Колесникът е фиксиран на мястото си. Получи се много здраво. Оригинално местата са умишлено охлабени с цел да се намалят щетите при закачане в нещо или удар.
    Колелата на този модел са реализирани много интересно. Носачите са от дебела пружинна тел и в задната им част има пружинен обтегач, който ги държи издърпани назад. При кацане този своеобразен демпфер кара колелата да се изместват напред с около 8-10 сантиметра. Много добро решение. Колкото по-силен е ударът при кацане, толкова повече колелото федерира в посока напред. Това спасява модела от захлупване.
    Дотук всичко хубаво, но конструкторите са допуснали грешка - нищо не предпазва постамента и декоративните капотажи от страничен удар. Пружинната тел доста лесно може да се огъне встрани и това би счупило обвивките. Затова аз напълних половината от "ботушите" с рехава полиуретанова пяна и докато още не беше втвърдила разхлопах напред-назад осите. Така се запази пружиниращия ефект и същевременно колелата не се гънат странично. За съжаление не мога да снимам, за да илюстрирам как действат въпросните пружини.

    Следващата стъпка е да поставя парче стъклен плат в средата на крилото. Това ще го заздрави много по-добре от фабричната греда в него. Лошото е, че при нов удар крилото ще се счупи на няколко парчета, вместо само на две. Прекалената здравина ще го накара да се натроши...
    Нищо, ще гледам да не се стига до там.
    Последна редакция от ajcinema; 06.02.2017 на 18:31.
    Георги Русинов

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Снощи сглобих модела пробно, за да проверя дали всичко пасва и дали теглото е в норми. Също така исках да видя дали 22 инча витло няма да опира.
    Всичко е ОК!







    Георги Русинов

  3. #3
    Заслужил Автор Аватар на smarty
    Регистриран
    Apr 2010
    Живее в
    Габрово
    Мнения
    387

    Е наистина страхотен модел :)
    Поздравления!
    ~~ CARPE DIEM! ~~
    инж. Мартин Марков

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Паралелно захващам още един проект.
    Изходният материал:



    Георги Русинов

  5. #5
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ние с колегата Любо правим нещо летящо с двигател 52куб. но се насочихме към двигател от тример и ми се струва по удачно технологично от варианта с резачката, пък и цената е почти еднаква.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Не намирам тример над 35 кубика. Има но цената идва много висока.
    Ако си намерил нещо подходящо, моля сподели откъде. По-технологични са, спор няма.
    Но и не могат да се олекотят колкото резачковите. Следващият ще го докарам около килограм.

    За цди-тата през почивните дни ще имсм време за проби. Вече намерих и подходящи датчици. Работят много добре и са с широка зона и напрежение. От 2в до 30в... луди са!
    Георги Русинов

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Цената на битака без пазарлъци-90 лв с резервоар и част от съединителя. След олекотяване на маховика и заглушителя с неговото запалване около 2 кг, което ме задоволява за 52 куб. За датчиците ползвам от запалване на траби и смятам ,че са по-добри от това дето се продава в Конрад за 2.5 лв. Вярно по- големи са . Смятам ,че са по- надежни и го вграждам в ФСР 27 куб и няма грижи до 18к обороти. Тримери има от 26 куб , след това са 35куб - това са японски двигатели и за тях няма нищо резервно - имам такъв тример. Следват китайските 43 и 52 куб - за тях има всичко и направо е без пари като резервна част.Мисля ,че има и варянт 46 куб ,но е рядък. Ако желаеш може и снимка на мотора. Самолета е 2.60 размах. По-технологични са ,защото директно захващаш мотора са самолета с 4 болта и не си играеш с разни рами и прочее и накрая теглото май ще е същото като агрегат , пък и мене теглото не ме притеснява ,защото ти вграждаш още кабели бордово захранване датчици и други още неща , които за самолет може и да пренебрегнеш .Друго е ФСР-а където се гонят обороти и си струва да сложиш нещо друго като запалване. От опит ти казвам, че всичко капацитивно над 12-14 к имапрблеми с бобините на подкачващото напрежение , било то АЦ или ДЦ. Така се стига до индуктивното запалване, което няма грижи на високи обороти, но консумацията е двойна , но ме устройва. Вярно с нарастването на оборотите вторичното напрежение леко спада ,но пък времето на искрата в сравнекие с капацитивното е няколко пъти в повече . Предимство на капацитивното е ,че искрата е на високо напрежение , но пък като време е къса и може и да не запали. Затова се препоръчват комбинирани индуктивно- капацитивни запалвания. Отбелязвам- не капацитивно индуктивни , а обратното. Който разбира ще е наясно. При моя 27 куб. китаец Тайгър Кинг съм пропуснал програмните карти на запалването и предварението ми е на ръчка в апаратурата миксирано с дросела и опция за изклюване на миксирането. На ход всичко се вижда . За разлика от програмните карти, които трябва да сменям после след старта.
    Последна редакция от mmfsr; 05.03.2017 на 22:37.

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Quote Originally Posted by ajcinema View Post
    Паралелно захващам още един проект.
    Изходният материал:




    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Ние с колегата Любо правим нещо летящо с двигател 52куб. но се насочихме към двигател от тример и ми се струва по удачно технологично от варианта с резачката, пък и цената е почти еднаква.
    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Цената на битака без пазарлъци-90 лв с резервоар и част от съединителя.
    Цената далеч не е еднаква. Разликата е повече от 2 пъти.

    Цената на една резачка пълен комплект - с шината, веригата, тубичка за разбъркване на гориво и инструменти (права/кръстовидна отвертка и ключ за свещи), в неразопакован кашон тук е 60 лева. При положение че се откажа от шината и веригата, цената пада на 45-50 лева. От колега взех двигателя от снимките за 40 лева в състоянието от снимката - чисто нов, непален (продава се като резервна част). На практика ми беше по-изгодно да взема нова резачка без аксесоарите за 45 лева, тъй като за 5 лева получавам пластмаси, съединител, тръби, сонди, пружини, тампони, тяги... всичко. Но реших да пробвам различен доставчик. Двигателят има малки разлики. Този от снимките е с по-голяма охладителна риза и с повече площ в задната част (която ще бъде откъм модела). Това ще наложи и по-дебела подложка, но проектът е за друг самолет, който ще е главно за 3D и там ще вижда повече зор.

    52 и 80 кубикови двигатели, сходни с тези от тримерите , с клапи и карбуратор на картера мога да намеря за цена от 100 лева. Те са най-подходящи за авиомодели и имат много малко за изрязване. Но аз съм решил двигателят да е от резачка. В него аз виждам много повече потенциал.


    Както и да е. Показвам двигателя за новия проект в тази тема, защото е много сходен и искам да покажа допълнителните методи за тунинговане, които не показах на първия.
    За начало му поставих капаците за пулстартера и този за насочване на въздушната струя. След това запалих мотора и започнах разработката.Този път ще разработя мотора предварително (10 часа) на "стенд", за да не се мъча после с витлото. Едва след като се разработи въпросните 10 часа ще го разглобя и изрежа. После - по познатата процедура и в новия модел. За този двигател ще се постарая да сваля теглото до 1 кg

    Касетката е импровизиран станок, а двигателят е просто завързан с две кабелни превръзки, които не са стегнати. На практика е свободен. Виждат се вибрациите, причинени от небалансирания маховик. Така или иначе той ще бъде тук само временно. Не се притеснявам, тъй като лагерите ще бъдат заменени с американски след като разрежа мотора. Нека сега върти с оригиналните.
    https://www.youtube.com/watch?v=9DuiIOiWJ8w
    Георги Русинов

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Браво, браво.Харесва ми. Не повече от 2 пъти - точно е.
    Последна редакция от mmfsr; 10.03.2017 на 20:45.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Повече от 2 пъти е. Онзи ден го купих за 40 лева от RC HERO. Днес купих същия двигател за 20 лева от друг търговец. Не знам къде им излиза сметката. Двигателят е същия комплект като този на снимките - с карбуратор, турбина, бобина, свещ, ауспух. Годен за работа. Чисто нов. Без съединител и друга периферия. Разликата е над 4 пъти. Качеството е същото.
    Георги Русинов

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен