Благодаря на Иво Горанов. Предостави ни невероятно полезна информация, която нямаше откъде да я научим. Най-ценното в нея е, че капацитета се дозира и дозата може да се регулира доста точно (с точността на дозатора, който предполагам е електронен с механични изпълнителни елементи). Но дали този дозатор е правилно настроен? Това активно вещество скъпо ли е и би ли спечелил един производител, ако реши да го настрои с няколко процента по-надолу? Нека Иво Горанов да каже.

По подобен начин се дозира пастата за зъби в една тубичка или количеството на захарта в един пакет. Въобще навсякъде в промишлеността се използват някакви електромеханични дозатори. Но тези дозатори са регулируеми и един некоректен производител например може да дозира 950 гр. захар, а да я продава за 1 кг. И ако стандарта казва +/-5%, то тогава излиза, че производителя не е излъгал никого. В същото време обаче реализира голяма допълнителна печалба от спестените 50 грама. Ако си направите труда да премерите у вас захарта или брашното или каквото и да е друго, има вероятност да останете учудени как така всички толеранси са все в минус. Поне при мене това е факт. Аз си направих труда да премеря няколко неразпечатани пакета от шкафа на жената и установих следното:

Брашно - 973 гр. (пише 1 кг)
Захар - 987 гр. (пише 1 кг)
Кус-кус два еднакви пакета, на които пише 500 гр. Единия тежеше 497 гр., а другия - 481 гр.

Всичките замервания бяха заедно с опаковката, която вероятно също тежи по 5-10 гр. С две думи - всички проверени от мене производители ЛЪЖАТ В ДОЗИРОВКАТА. Дали това не е така и при LiPo батерите?

Наистина ми стана любопитно от получените резултати и ще ви помоля и вие да претеглите у вас нещо, което сте купили от магазина. Любопитно ми е дали лъжата в минус е масова световна практика, или просто при мене така са се случили нещата.