Quote Originally Posted by volf48 View Post
Съгласен съм с написаното от Иво Горанов. Производствен толеранс от 50% /от 4000mA до 6000mA/ нямаше даже през "съветско време".
За 6000 си прав, но за 4000 не бъди толкова сигурен. Цитираните от мене цифри отговарят на грешка +/-20% (а не 50% както е написал volf48). Ясно е, че един акумулатор от 5000 mAh не може да стане 6000, но да стане 4000 е напълно възможно. Дори съм склонен да си мисля, че това (-20%) си е една доста реалистична цифра, особенно за китайски батерии. Със сигурност съм наблюдавал такъв голям отрицателен толеранс при NiMH и NiCd батерии, а при LiPo съм наблюдавал доста близко число - 4300 mAh.

Освен всичко друго отдадения капацитет на една батерия зависи и от вътрешното съпротивление, което при голям разряден ток предизвиква голям пад на напрежение, в резултат на което защитата на спийд контролера може да изключи далече преди батерията да се е разредила на 100%. И ако замерите капацитета, може да се окаже, че сте загубили не 20, а 30 или дори 40% от капацитета. За този ефект съм писал мнения в Моделистика и съм ги подкрепял с конкретни изследвания.

ПС: Промених цифрите в началния постинг от 4500 до 5500, въпреки че съм убеден, че в резултат на нормалното разпределение вероятно има шанс 1/1000 или по-малък да се случат и много по-големи гранични стойности, особенно в долния диапазон.