Виждам че Иво Горанов в качеството си на производител се застъпва за всички останали производители в света, включая и за китайските. И се опитва да ни убеди, че разброси няма или че те са минимални. Истината обаче е, че ние ежедневно се сблъскваме с клетки с ГОЛЕМИ РАЗБОРСИ. Та въпроса тогава е КОЙ Е ВИНОВЕН ЗА ТОВА???

И отговора пак си остава същия - ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ !!!

Сигурно има съвестни производители (като Иво Горанов), но има и такива, които в името на намаляването на себестойността вероятно икономисват това или онова от технологията.

Аз също съм производител на широк кръг изделия и съм много наясно с разбросите при производството на каквото и да било. Няма да влизам в подробности, само ще кажа, че 1% разброс се счита за нещо много точно и обикновенно това се постига трудно, което означава скъпо. Нормалната производствена ситуация е около 10%-ен разброс на всеки един възможен и измерим параметър.

Не е необходимо човек да е наясно с технологията на клетките, за да съобрази няколко елементарни неща:

1. В крайния разброс участвуват поне 5-10 различни разброса. Например точността на съставките в химическия състав, точността на дебелината на активната плочка, точността в дебелината на полимера, точността в размера на изрязаните плочка, точността на позицията на запояване на електрода (тя отнема част от активната плочка), броя на активните плочки и т.н. Иво Горанов да ме извини за непознаването на терминолигията.

2. За да се получи общ разброс от 1% е необходимо всяка една съставляваща на клетката да има собствен разброс под 0.1%. За всички е ясно, че ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО !!!

Тоест ясно е, че при производството възникват разброси, и то големи. Въпроса е ИМА ЛИ 100%-ов контрол на параметрите на ВСЯКА ЕДНА ПРОИЗВЕДЕНА КЛЕТКА, или се контролират само отделни случайно подбрани образци? Нима на всяка една клетка се прави пълен цикъл ЗАРЯД/РАЗРЯД? И да ми кажат, няма да го повярвам. Дори и Иво Горанов да го прави, каква е гаранцията, че го правят всички производители по света?

По темата може да се спори още много, но факта ще си остане факт - клетките на LiPo-тата в една батерия са с различен капацитет и винаги има една или две, които се разреждат преди останалите и в края на цикъла тяхното напрежение пропада до 2.5V, докато другите все още си стоят на 3.3-3.4V.

Ако за Иво Горанов е обидно, че критикувам производителите, за всички моделисти е обидно, че си дават парите за некачествена продукция. Така че няма смисъл да спорим кой кого е обидил.