Тази сутрин, пиейки си кафето се сетих за нещо и искам да попитам по-знаещитедали съм на прав път.

Пробата, която правих последно на перките беше захранен мотор с каре преходно, дейвуд и перката в 10-тина литрова тенджера с вода в мивката. Забелязах, че ако държа перката близо до стената на тенджерата водата се завърта с доста сериозна скорост. Доста бързо водата се изхвърля над стената и перката не можевече да работи само в плътен поток, но ако ползвам по-голям съд ще имам достатъчно време да снема оборотите с лазерно оборотомерче в два случая, перката в плътен поток и после при навлизане на въздух при лопатите, когато понамалее водата. Трето замерване ще ми е обороти на мотора с перка, без товар.

Съотношението между първото и третото замерване трябва да ми каже в какъв режим работи мотора (ако е около 50% е в зоната на максималната мощност отдавана, ако е около 80% е при максимална ефективност и ако е под 50% явно трябва перка с по-малка стъпка).

От стъпката на винта вече знам, че за един оборот изминава 57мм. Водата в тенджерата се върти от перката, така че лопатите влизат в поток вода, който не е статичен(симулирано напредване на лодката при движение напред). Оборотите по стъпката би трябвало да ми дадат някаква скорост на лодката за движение напред, което, макар и не точно би трябвало да е близко до това, което би се получило при движението на самата лодка. Трябва ли да вадя от тази скорост плъзгането на винта (slip)? И още един въпрос, има ли начин да се измери плъзгането на този етап, преди да е готова самата лодка?