+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Тегло батерии

    Сега ми я няма вкъщи електронната везна, но утре ще премеря теглото и ще го опиша тук. За момента съм се прицелил в 20бр R14 за напред и няколко R6 за назад. Пак да кажа, че ми е по-важно да имам дълго време за плаване отколкото висока максимална скорост. В крайна сметка пробите на вода ще си кажат. Може да се окаже, че от намаляне на теглото ще имам повече полза, отколкото от носенето на много ампери...
    Последна редакция от ldv6; 26.12.2013 на 21:10. Причина: допълване
    Любомир Динков

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Сега ми я няма вкъщи електронната везна, но утре ще премеря теглото и ще го опиша тук. За момента съм се прицелил в 20бр R14 за напред и няколко R6 за назад. Пак да кажа, че ми е по-важно да имам дълго време за плаване отколкото висока максимална скорост. В крайна сметка пробите на вода ще си кажат. Може да се окаже, че от намаляне на теглото ще имам повече полза, отколкото от носенето на много ампери...
    В такъв случай има оптимален диферент към кърмата при който при ускоряване постигаш желаната скорост с минимална енергия. С местене напред назад на батериите можеш пробва.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Тегло батерии

    Тази вечер претеглих батериите общо - 20бр R14 за напред и 8 бр R6 за назад, общо 1609 грама.Мотор с кардан, дейвуд 30см и перка пластмасова 40х57 - 443 грама. Със стойката на мотора, серво за руля, рул, приемник, кабели, кутия някаква за батериите ще дойде до около 2,5кг оборудването, макс 2,8кг. Не знам обаче колко ще се получи самия корпус на лодката.

    За нагласянето на центъра на тежестта щях да питам по-нататък, но тъй като Иво снощи е писал по темата не пречи и сега. Чел съм някъде, че ц.т. трябва да е на около 30% от дължината от кърмата към носа. Вярно ли е? Тъй като мотора е фиксиран остава да се играе с мястото на батериите?
    Любомир Динков

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    За нагласянето на центъра на тежестта щях да питам по-нататък, но тъй като Иво снощи е писал по темата не пречи и сега. Чел съм някъде, че ц.т. трябва да е на около 30% от дължината от кърмата към носа. Вярно ли е? Тъй като мотора е фиксиран остава да се играе с мястото на батериите?
    Няма такова правило за този тип лодки
    Бих ти препоръчал по-разумни 40-45 от кърмата. Нямам опит с подобни но ти няма правиш едноточков глисер (моно) с изнесен зад кърмата штурт и перка.
    А къде ще са винтове и рул съответно?

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Мислих си за два диаметъра на пропелера напред от кърмата за края на перката, т.е 80-100 мм някъде и руля по средата на това разстояние. Все пак нищо още не е фиксирано.
    Любомир Динков

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by ldv6 View Post
    Мислих си за два диаметъра на пропелера напред от кърмата за края на перката, т.е 80-100 мм някъде и руля по средата на това разстояние. Все пак нищо още не е фиксирано.
    Това не го проумях извинявай!
    разположението на рул и винт обикновенно са в проценти от дължината. един или два винта един или два руля (при два е желателно независими за затваряне перата)
    получава се наклон на валолинията и съответния ъгъл колко е ?
    всичко това е важно за определен баланс на сили и моменти
    Сигурно и в тази тема съм ги изписъл тези.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    За два руля да, за един не сме коментирали още , а за вала като е един зная, че се поставя под ъгъл. Като докарам дотам ще ги.мисля. Иначе да не излезе като оная приказка за готовия тиган и рибата в морето. За това къде да е перката съм го чел в едно книжле, "Model Boat Propellers". За руля там нищо не пише, но за перката си е написано два диаметъра напред от кърмата и разстояние 1/4 диаметър от перката до дъното. Тя верно е сигурно от 1974г. книжката, но надали този дето я е писал е по-бос от мене в тези неща...
    Любомир Динков

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен