Адреса, където е публикувана схемата на контролера е:

http://www.pt-boat.com/electric/spee...r.html#January. От схемите там най-вече ми харесва #4, като този контролер има една интересна функция, а именно че работи с две батерии с различен капацитет и волтаж - една за заден ход и една за напред. При ход напред под 100% натоварване на мотора пиковете от разпада на полето в намотките се прехвърлят в батерията за заден ход и така я зареждат. Обратното се получава при ход назад - зарежда се батерията за напред. Интересното в този контролер е, че в него няма нищо, което да ме ограничава във волтажа на необходимата батерия освен волтажния регулатор на BEC-а , а LDO чипове в наши дни има под път и над път - все някой ще пасне.

Там има и схема за реализиране на миксер, която най-вероятно ще ползвам на по-късен етап, ако все пак реша да направя лодка с два мотора.

Все още не ми е изпипано самоделното тягово ТЕС-че докрай и затова не съм свалил още точни характеристики на мотора от 18V винтоверт, че купешкото е много слабичко. Това, което съм видял на практика е, че моторчето захранено с 12бр AA NiMH по 2300 mAh последователно, т.е 14,4V и въртейки някаква пластмасова перка ф38 с две лопати във вода си остава хладно до края на заряда на батериите. С перка трилопатна ф40х57 във вода моторчето си остава хладно, но за максимум минута работа сумарно батериите започват да парят. Може би ще трябва да си сглобя и един пакет 4600 mAh от тестовите батерийки АА и да видя как ще се държи тогава мотора, а може и да си взема и перка с малко по-малка стъпка, 40х55 например.