Здравейте!

След известно обмисляне се реших да уякча и дъното на модела. Ето го в началото с общо взето докарана форма, надран с шкурка 60 за механична адхезия на смолата към съществуващата повърхност, преди всичко друго:
Click image for larger version

Name:	DSC09621.JPG
Views:	707
Size:	715.3 KB
ID:	6154

Следва оразмеряване на плата - този път стъклен биаксиал +/-45° 450г/м², три пъти по-тежък от гадния мат, който ползвах за укрепването на горната част:
Click image for larger version

Name:	DSC09622.JPG
Views:	674
Size:	825.3 KB
ID:	6155

Следва разбъркване на смолата и втвърдителя и след изчакване да излезнат повечето балончета от сместа и нанасяне:
Click image for larger version

Name:	DSC09624.JPG
Views:	673
Size:	750.5 KB
ID:	6151

След обмазването на модела със смола е ред и на полагането на плата и неговото намазване и пропиване със смола:
Click image for larger version

Name:	DSC09625.JPG
Views:	786
Size:	802.1 KB
ID:	6153

Въпреки че мата, който ползвах за горната част е само 150г/м² и при това е прахов (със свързващо вещество между влакната предвидено за разтваряне в епоксидна смола), а и формата там беше къде по-проста той така и не легна по модела както трябва. След свързването на смолата ми се наложи да го прошкуря на места почти до основата, а където се беше надигнал и до самата основа. За сравнение прилагам следния кадър за илюстрация как биаксиала буквално обгръща сложните форми:
Click image for larger version

Name:	DSC09627.JPG
Views:	642
Size:	748.8 KB
ID:	6152

Горе-долу там, където свършват надлъжните ребра на дъното се виждат малки участъци, главно по кила и ръбовете до бордовете, където смолата още не беше пропила добре и не бях изгонил въздуха докрай. Нарочно снимах преди да довърша - за илюстрация, в последствие всички такива слаби места бяха оправени. Върху готовата ламинация сложих пласт PE домакинско стреч фолио и с валяче прокарах още веднъж плата отгоре. След това насипах върху фолиото сух гипс и го затъпках в опит да спра оттичатето на смолата по по-стръмните участъци. След първоначалното стягане махнах гипса и фолиото и сложих модела на слънце за 6-7 часа, за да се загрее качествено и да се получи пост-полимеризацията както трябва. Резултатът е просто кефещ. Много ме беше страх да не си съсипя труда от последните седмици с тази процедура, но добрата смола и добрия плат направиха процедурата лесна и съвсем безпроблемна.

Сега ми предстои да покрия и горната част с плат, после изглаждане с оцветен кит, и накрая шкурене с все по-фини номера, последен слой тиксотропирана смола, полиране и това ще му е на модела. Ако мога ще пускам снимки от етапите. Ако не ми мине котка път до две-три седмици трябва да започвам с правенето на матрицата по модела...