+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 149

Тема: Търся мнения за мой модел моторна лодка

Threaded View

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Привет! Да вметна едно мое виждане : 192 Вата - постоянна мощност ли е? Според мен, при дрелката се дава по-скоро като пикова мощ - а лодките искат постоянна .От друга страна - тези четки постоянно при 15-18 А - живот ?! Едно предложение - направете конзолите за закрепване колкото е възможно по-лесно достъпни за монтаж и демонтаж на мотори. А защо не, един мотор(по-големичък) с редуктор и едно паразитно - пак два вала - два винта + рул . Спестяват се кабели и платки. Поздрави за проекта !
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    продължение

    Здравейте!

    Засега по лодката нищо ново, пак предимно шкурене. За съжаление ми свършиха запасите от бебешка пудра и минах на кит формула 2 - летоксит с гипсова шпакловка. Не е толкова добър от моя гледна точка вариант, но понеже съм на приключване с китването и шкуренето продължих така. Изисква доста повече шкурене, отколкото смола и талк, но му се вижда края. За съжаление в следващите няколко дни няма да мога да пипна лодката, така че нещата пак ще се забавят.

    Колега sides, доста обмислях и този вариант, даже имах предвид и мотор тягов, бавнооборотен, с 12 намотки на ротора и предвиден да работи с часове натоварен без загряване, но се отказах от тази схема заради необходимостта от още дупки в корпуса (два винта - два руля), и неизбежното навлизане на вода, после две серво машинки, два BEC-а. По-лесно ми е с два спийда миксирани да правя управлението, без BEC, без серво машинка (машинки), без рул и без приводи. Още повече, че не е необходимо модела да се кара нон-стоп на пълна газ. Прав си, обаче че мощността е пикова електрическа. Постоянната предавана на винта с предвидена ефективност на мотора около 70% и загуби в карета, редуктори и лагери в дейвуда на око я оценявам на не повече от 50% от максималната при най-ефективна работа на мотора.

    Те стойките за този размер моторчета са стандартни - това е т.нар. размер 550, оригинално измислен от японците от Мабучи, и всеки мотор от този вид (включително и Graupner-ските 600 е със все същото закрепване на 2бр. М3х0.5 диаметрално на оста (ф3,17мм със засечка, това също е стандарт) с междуцентрово 25мм.
    Последна редакция от ldv6; 25.06.2013 на 07:22.
    Любомир Динков

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    бавно, бавно...

    Click image for larger version

Name:	20130702_080425.jpg
Views:	801
Size:	123.8 KB
ID:	6113За мое огромно съжаление не само съм затънал в най-скучната и протяжна част от цялото упражнение, но и не ми остава почти никакво време... Струва ми се, че съм доникъде... Това е развитието досега, имам още да поизправя някои ръбове, да загладя тук-там и да запълвам, където съм прошкурил през кита. Поне още седмица от същото, ако все така нямам свободно време, а може и повече...

    Иначе се получава солидно, модела е доста по-корав с кита отгоре и вече не се притеснявам, че ще ми потънат пръстите във фибрана, щом го подхвана...А и вече има някаква повърхност и все повече заприличва на лодка.
    Любомир Динков

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Ще върви добре направо, но как ли ще завива.най- вече на скорост.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    варна
    Мнения
    528

    Quote Originally Posted by mmfsr View Post
    Ще върви добре направо, но как ли ще завива.най- вече на скорост.
    А и аз си го мислех, ама освен вместо въртене "навътре", винтовете да се въртят "навън" (погледнато отгоре)
    и с разни миксери на рул с мотори не се сещам друго.

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Плевен
    Мнения
    367

    Може би и управляеми флапсове,но е доста вече сложно за изпълнение. Радиуса на завиване без проблем може би ще е около10 м.или по-малко с 2-3 м..но едва ли по- малък

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    завиване

    Благодаря за мненията, колеги! След като сте единодушни не виждам смисъл да се дърпам повече, явно няма да се мине без рул, серво и BEC, въпреки моето нежелание, сега въпросът е какъв тип да е руля. Виждал съм такива, които се монтират на задната част (кърмата) с планка над нивото на водата и перото на шарнир и стърчи надолу - но най-вече на модерните скоростни лодки. Също така съм виждал и такива, които са изцяло под дъното с вал нагоре през залята тръбичка към привода. Струва ми се, че вторият вариант ми харесва повече, като в този случай замислям един централно разположен рул под кила след винтовете, между тях. На какви разстояния ще са едно от друго още ми е рано да мисля. Как обаче бих могъл да направя управлението му, без да губя диференциалното командване на моторчетата? Един изцяло потопен рул би решил проблема със завиването на скорост, а маневреността при бавни маневри ще я имам от командването на моторите, макар да не е добро обтичането на пластината при ниска скорост, понеже няма да е точно в струята на никой винт. Дали би се получило по този начин?
    Последна редакция от ldv6; 03.07.2013 на 21:11.
    Любомир Динков

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    Jan 2011
    Мнения
    95

    :)

    Привет! Има какво да се чете, но трябва да се поразтърси човек: http://www.fastelectrics.net/monohulls.php

    Успех !
    Helmesi Agilery ¶ ¶

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    May 2013
    Живее в
    с. Манолско Конаре, общ. Марица
    Мнения
    80

    Яко!

    Благодаря! Сайта цепи мрака!
    Любомир Динков

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    May 2013
    Мнения
    14

    здр.

    Защо са ти две независими пера за управление? Това се прави ако искаш много голяма маневреност на малка скорост но и при това положение ти трябват не пера а дюзи.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 2 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 2 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен