Quote Originally Posted by Николай View Post
Напиши в Гугъл lpg for motorcycle, вземи си по-голяма бира и се наслаждавай:...

Моторетките имат достатъчно място за 5-литрова газова бутилка и ще се возиш евтино и безпроблемно...
На мен това ми е повече от ясно, защото съм минал неколкократно по тоя път. Въпросът ми беше зададен с друга цел... а именно:

У нас много трудно се намират изпарители, които не изискват гореща вода. Изцяло електрически съществуват (линк, посочен от теб го илюстрира), но е почти невъзможно да се закупят у нас. Освен това имат огромна консумация и това се отразява зле на повечето мотопеди (претоварване на генератора и т.н.).
Както сам забелязваш, тези "специфични" изпарители имат определени означения, спрямо мощността на двигателя, респективно неговото потребление на газ в газова фаза. Това още повече затруднява намирането на такъв изпарител...
А защо такъв? Защото повечето мотопеди са "въздухарки" - нямат водно охлаждане. Може да се използва маслена магистрала, но това означава доста работа по мазилната система (намиране на отвод, най-често с преправяне на тапата-цедка) и допълнително масло, което да циркулира в нея.
Невъзможно е използването на автомобилен изпарител (редуктор), поради малката кубатура на мотопедите...

При мотоциклетите е различно - там може да се използва автомобилна система без проблеми. Такова нещо вече съм реализирал и използвал успешно на 650-кубиков скутер с двуцилиндров инжекционен двигател, където поставих газов инжекцион.

Въпросът е как да се справим с проблема при масово използваните 50-кубикови мотопеди с въздушно охлаждане. Отвоговорът на въпроса никак не е прост, а реализацията също е деликатна работа. Общо взето "слагаш и караш" не става.


Иначе съм съгласен напълно, че това е най-икономически оправданото решение. Аз го практикувам навсякъде, където мога.
Електрическото МПС може да бъде изгодно само ако се употребява ежедневно и акумулаторите издържат поне 5 години. Иначе наистина няма смисъл.