Визуализирани са от 1 до 10 от общо 76

Тема: Двумоторно Такси61

Threaded View

  1. #20
    Почетен Автор Аватар на Gogo55
    Регистриран
    Feb 2011
    Живее в
    Асеновград
    Мнения
    598

    Продължавам с модела като идва ред на крилото, да сметна елероните като площ и размер, и сервомашинки с какво усилие ще ми са нужни.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +
    Хоризонтален стабилизатор:
    -Смятам усилието нужно за да се движи клапата на хоризонтания стабилизатор при максимална скорост от 200км/час и отклонение от 30градуса при пикиране-идва 8,4кг. Значи трябва да използвам една сервомашинка с усилие поне 8,4кг., или две машинки с усилие от поне 4,2кг. всяка. Правилото за три пъти теглото на модела което е в моя случаи 3х3=9кг. си важи и тука в пълна сила!
    -Смятам още един път усилието на клапата на хоризонталния стабилизатор този път при отклонение от 10 градуса и скорост пак от 200км/час.-получава ми се 2,9кг.
    Следователно ако самолета е пълен акробат трябва да сложа машинка с усилие поне 8,4кг., но ако е както в моя случаи за релакс и видеозаснемане с малки отклонения от 10 градуса то машинка с усилие от 2,9кг. ще е достатъчна!
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++
    Вертикален стабилизатор:
    -Смятам усилието нужно за сервомашинката да движи клапата на вертикалния стабилизатор при скорост от 150км/час. И отклонение от 30градуса. Идва ми 10кг.
    -Смятам пак това усилие при същата скорост от 150км/час и отклонение сега за този модел от 10 градуса-получава ми се че е нужно усилие от 3,5кг.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++
    -Елерони по площ трябва да са от 1/10 до 1/5 от площа на крилото.По ширина трябва да са от 1/5 до 1/3 от хордата на крилото. За моя случай се получава при площ на крилото 60:10=6кв.дм., и 60:5=12кв.дм. – значи от 6 до 12кв.дм. да имам площ на двата елерона. Ширината им идва при хорда на крилото от 333мм:5=66мм., и 333:3=111мм. Тоест трябва да са широки от 66мм до 111мм.
    Смятам ги за площ по цялата дължина на крилото и минимален размер за ширината им от 65мм. защото това не е акробатичен модел, и ми идва 180-10см от тялото=170 см да са дълги., и 6,5см. широки. Това идва като площ:170х6,5=11,05кв.дм. което е малко под горната граница, и почти двойно спрямо минималната граница под която не трябва да падам. Тоест в този случаи защото искам да са по цялата дължина на крилото елероните, те ми се предостатъчни и като размер, и като площ. Тъй като отиват в горната граница като площ то модела ще бъде доста рязък и много маневрен при пълни ходове. Затова трябва да се кара с малки ходове на елероните което е добре защото ще ползвам различни по дължина рогчета на серво и на елерон и от там ще печеля килограми от усилието на серво машинките! Може би ще е добре да се кара с експонента, или с два режима на елероните, но това ще установя по време на полетите като ще си го настроя както ми е кеф от радиоуправлението.
    -Смятам усилието нужно за сервомашинката/те/ за да се движат елероните при максимална скорост от 150км/час и максимален ъгъл на отклонение от 30 градуса- идва ми 19,5кг. ако е една машинка, или две машинки по 10кг. всяка.
    -Смятам пак усилието за елероните при скорост от 150км/час и отклонение сега обаче от 10 градуса – получава ми се нужно усилие от 6,8кг., или два пъти по 3,4кг.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++++
    Според направените сметки трябва да използвам 4 серво машинки с усилие на всяка от около 10кг. Две машинки на двата елерона 2х10=20кг., една машинка за клапата на хоризонталния стабилизатор също 10кг., и една машинка за клапата ва вертикалния стабилизатор също от 10кг. За газта ще използвам квито машинки имам под ръка, но не от най-евтините!!!
    Разчета е за скорост от 150км/час на елерони и на вертикален стабилизатор, а за хоризонталния стабилизатор е за скорост от 200км/час защото може да влезна в отвесно пикиране от голяма височина и лесно да набера над 150км/час. Тези сметки за 4 серво машинки с усилие на всяка от по 10кг ми се получиха когато отклонението на плоскостите е от 30 градуса. Това е за самолет със супер акробатични свойства който да се върти като вентилатор във въздуха на всички възможни посоки обаче с тези голями отклонения! Моя модел обаче е за спокойни полети и следователно ще сметна сега за по малки отклонения да видя какъв е минимума.

    -Смятам още един път усилието нужно за отклонение на елерони, хор., и верт., стаб и ми се получава при отклонение на дадените плоскости под ъгъл от 10 градуса че ми е нужно усилие средно от 3кг. Тоест ако 10 градуса отклонение на дадена плоскост за управление е максимума и, то серво машинка със усилие от 3кг ще е достатъчна.
    Сега избирам серво машинките, 3 килограмови ако сложа ще работят на предела си, 10 кг ако сложа ще имат много запас, но и са доста по скъпи. Спирам се на среден вариант тоест около 6кг. машинки което е двойно подсигурен по сила вариант в моя случаи за самолет който е основно за релакс. Имам машинки тествани от мене с години които се представят отлично. Следователно ще ползвам както на всичките си самолети до сега серво машинки НК5010 с лагери, и с усилие от 6,5кг., при цена от 5 долара за брой. Хем идват най-евтино, хем са сигурни и проверени от мене лично, хем са с усилие двойно повече от колкото е нужно-тоест няма да работят в критичен за тях режим по време на полетите и следователно ще имат дълъг ресурс и живот.
    -Отклонението на плоскостите с ширина от 55 и 65мм. при 10 градуса е 10-12мм., а при 30 градуса е 32-34мм. Трябва да настроя така тягите и лостовете че да имам отклонение от около 10-12мм. нагоре и надоло на клапите му за управление при пълен ход на рамото на серво машинките - за този модел е предостатъчно!
    Модела мисля да лети нормално си със скорост в диапазона от 60км/час до 120км/час, и максимално до 150км/час при пикиране. Ще сложа витла със такава стъпка/6 до 8/ че да могат да го засилят до около 150-170км/час при максималните за ДВГ 18 000об/мин.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
    След направените сметки за размер и площ на елероните, и за усилие на серво машинките описани по нагоре начертавам крилото в солида. После си подготвям файловете за лазера и си нарязвам нужните ми нервюри с който да слепя крилото.
    Модела започна да добива вид на чертеж в солид ворк.
    Прикачени икони Click image for larger version

Name:	10.Taksi61 nervuri za kriloto.JPG‎
Views:	607
Size:	96.8 KB
ID:	6012   Click image for larger version

Name:	Nervuri za krilo na Taksi61.jpg‎
Views:	633
Size:	37.2 KB
ID:	6013   Click image for larger version

Name:	10.Taksi 61 dvumotor.jpg‎
Views:	656
Size:	47.4 KB
ID:	6014  

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен