Пулевски, благодаря за коментара!
Информацията която ми даде е много ценна. По-скоро съм склонен да отстъпя от изискванията отколкото да оскъпя проекта. Това ще е експеримент и не съм склонен да похарча повече от $1000-2000 USD.

Въпросът ти дали лети или е в шубраците си го задавам и аз и се надявах някой да ми подскаже отговор. Мисля, че открих нещо точно тук във форума: GPS tracker

Нужно е дрона да може да лети на разстояние 10 км и дори повече от точката на излитане да заснеме район и да се завърне. Не знам дали има RC, FPV системи способни на такова нещо на прилична цена (по-малко от $1000 USD). Ако има то аз ще съм повече от щастлив естествено да приемам сигнала на живо. Но съм съгласен и на вариан в който да нямам пряко управление и връзка стига дрона да си свърши работата. Мисля, че вече такова нещо е направено Conservation Drones . Естествено много по-добре ще е да имам постоянна връзка с устройството, но решението трябва да е евтино, достъпно и да позволява връзка на десетки километри.

Решението трябва да е евтино и достъпно за хората. Мисля че този проект Arduplane, който мисля че е Open Source е много добър пример