+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 16

Тема: Помощ за изграждането на дрон (UAV) за заснемане на голяма площ от терена

Threaded View

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    7

    nickarsow Много ти благодаря!

    nickarsow Много ти благодаря! Погледнах специализирания раздел http://modelist.bg/forumdisplay.php?f=38.
    Наистина много интересно! Прочетох доста. Ти си доста активен там и видях, че проявяваш интерес кьм Arduplane http://diydrones.com/profiles/blogs/...mega-home-page. Купи ли го? Тества ли го? Виждам че се занимаваш и с PCB-та. Беше писал че ще сгъчкаш Arduino на по-малко пространство. И аз се дразня че няма много SoC в QFP или LQFP корпуси, за да могат и любители да си изграждат SBC с двуслойни платки. Добра стъпка напред е Allwinner A13. Много бих се радвал ако споделиш опита си. Аз съм решен да започна проекта Arduplane. На първо четене смятам да следвам инструкциите от http://diydrones.com/profiles/blogs/...mega-home-page.

    Последвах съвета ти и сложих името си в така наречения подпис "Моите Настройки"->"Редактиране на подписа". По някаква причина не го виждам под поста си. За всеки случай: името ми е Стоян Черешаров и съм в Пловдив.
    Стоян Черешаров

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    7

    Пулевски, благодаря за коментара!

    Пулевски, благодаря за коментара!
    Информацията която ми даде е много ценна. По-скоро съм склонен да отстъпя от изискванията отколкото да оскъпя проекта. Това ще е експеримент и не съм склонен да похарча повече от $1000-2000 USD.

    Въпросът ти дали лети или е в шубраците си го задавам и аз и се надявах някой да ми подскаже отговор. Мисля, че открих нещо точно тук във форума: GPS tracker

    Нужно е дрона да може да лети на разстояние 10 км и дори повече от точката на излитане да заснеме район и да се завърне. Не знам дали има RC, FPV системи способни на такова нещо на прилична цена (по-малко от $1000 USD). Ако има то аз ще съм повече от щастлив естествено да приемам сигнала на живо. Но съм съгласен и на вариан в който да нямам пряко управление и връзка стига дрона да си свърши работата. Мисля, че вече такова нещо е направено Conservation Drones . Естествено много по-добре ще е да имам постоянна връзка с устройството, но решението трябва да е евтино, достъпно и да позволява връзка на десетки километри.

    Решението трябва да е евтино и достъпно за хората. Мисля че този проект Arduplane, който мисля че е Open Source е много добър пример
    Стоян Черешаров

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Здравей Стояне,
    Ще започна с малко уточнения.
    Аз НЕ ползвам АР, а имам собствени разработки на автопилоти - AUAV1, AUAV2 ( мъртва, преди да се роди... ) и AUAV3, която в момента е в процес на тестове на софтуера - http://arsovtech.com/?lang=bg . Аз предпочитам софтуера с отворен код на базата на MatrixPilot на моя приятел Willian Premerlani - http://code.google.com/p/gentlenav/, защото математиката на полета е най-добрата, която познавам.
    Има няколко момъка от различни краища на страната, които вече фъркат с моите автопилоти и съм сигурен, че много скоро ще се включат в темата. Дори момците от Варна се готвят в скоро време ( когато времето се оправи ) да направят далечен полет по летателен план с картографиране на терена.
    В раздел "Уроци" съм описал подробно първата серия на автопилотите. За трета серия можеш да погледнаш тук - http://arsovtech.com/?page_id=24 , като се извинявам, че файловете на български не са готови още. Причината е, че спонсора ми Филип Кокмоуд от САЩ пожела файловете на английски да са с преоритет.
    Поздрави и приятно четене.
    Арсов
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  4. #4
    Наблюдател Аватар на exot
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13

    Според мен може да се направи всичко за доста по-малко пари. около 1000 лв.
    В момента имам планер с размах около 2 метра който носи цялото обурудване малък фотопарат който мога да го позиционирам да снима на долу и да тагва снимките с GPS координатите (така ще се знае каде е заснета). Автопилота е способен да върви по зададени предварително координати. Предава видеото на земята за да се следи полета и да се въвеждат корекции ако е необходимо. Лети на 300 +++ метра и с една 2200 mAh 3s батерия лети около 20 мин и изминава 10-15 км.

    Значи за целите описани по горе, един планер с разпереност около 2,5 - 3 метра би бил достатъчен.
    Крилата могат да се направят разглобяеми така, че да се събира в кола.
    Екипиран със автопилота на Арсов би бил достатъчен (на достъпна цена) за да го движи по предварително зададен мършрут.
    И една батерия 3000-4000 mAh ще осигури полет около 30 мин. и ще може да измине 20 - 30 км. даже и повече...
    Момчил Георгиев гр. Пловдив
    0887263641

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    7

    Здравей Николай,

    Май че попаднах на много верен човек в твое лице!
    Разгледах нещата които споменаваш (разбира се и последният модел AUAV3). Изглеждат страхотно.
    Ще поровя още с образователна цел. Ти ми даде много вярна насока.
    Английският ни най-малко не ме притеснява защото работя, комуникирам, публикувам на този език.
    Възхитен съм от нещата които си направил!
    Аз също работя основно с Open Source.
    Ще се опитам да осмисля информацията, която ми даде възможно най-бързо и ще си подготвя някакъв план.

    Благодаря ти отново!
    Стоян Черешаров

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Apr 2013
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    7

    Страхотна новина Момчил,

    Това е точно каквото ми трябва!
    Може ли да ти се обадя на посочения в подписа GSM?
    Явно Николай Арсов има верния автопилот, а това което ми каза за планера е много обнадеждаващо.
    Явно ти имаш верния "планер" и know-how.
    Извини ме за глупавия въпрос, но този "планер" си има и двигател с пропелер, нали?
    Защото като ми кажат "планер" си представям безмоторник, който разчита на термика и въздушни течения.
    Ти сам ли сглоби "планера" или е някой готов модел от hobby king например?
    Дори на 10-15 км разстояние ти имаш връзка с него, можеш да го управляваш и дори приемаш видео?
    Правилно ли съм разбрал?
    Стоян Черешаров

  7. #7
    Наблюдател Аватар на exot
    Регистриран
    Feb 2013
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    13

    Планера е с мотор, монтиран точно в средата на крилата дето се зглабят едно за друго и е орентиран тласкащо. Положението му е така, че да не пречи витлото на картината от камерата и да няма смущения от силовата част. На скоро upgrade-нах витлото със згаваемо за да не пречи при планиране. Така пестя ток при по продължително летене.

    Планера го зглобих сам и дизайна е мой като при изграждането е взето под внимание за какво ще се ползва и е оптимизиран спецялно за FPV. Конструкцията е от дървени летвички облечени с депрон. По този начин комбинирам здравина и лесна изработка (не съм много по правенето).

    10 км изминава като пробег. Като движа насам натам. Ако го настроя в права линия ще измине 10 км. Или 5 км на едната страна и да се върне после.

    Картина за сега мисля че мога да имам до към 5 км. Но понеже ползвам стандартна апаратура Turnigy 9x обхвата ми е лимитиран до 2-3 км.
    С добър модул на FrSky и усилвател може да се стигне до доста над 10-15 км.

    Ако искаш звънкай но може и на skype: exotsoft
    Момчил Георгиев гр. Пловдив
    0887263641

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Ключови думи за тази тема

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен