+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 115

Тема: KATANA .15

Threaded View

  1. #1
    Автор Аватар на Пулевски
    Регистриран
    Sep 2011
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    194

    Жоре, като препрочитам темата за н-ти път...
    Ти не слагаш ли някъде горивен филтър?
    Последна редакция от Пулевски; 22.03.2012 на 10:43.
    Стоян Пулевски '71 набор.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Слагам!

    Филтри слагам само на 4-тактовите двигатели, но не на всички. Напоследък имам колебания относно поведението на филтъра с течение на времето и затова много внимателно обмислям за всеки конкретен модел дали да сложа филтър или не.

    На Катаната реших да не слагам филтър. Тръбният път е по-малък от 2 сантиметра и няма място за филтър. Не искам да удължавам с още 8-10 сантиметра шлауха само заради филтъра. Обикновено не оставям филтрите да се "шпетлякат", а ги фиксирам към челното ребро или станока със специални щипки, които взаимствам от кабелни фиксатори. За да направя така Катаната... ще си отворя главоболия, а мястото е ограничено.

    Защо не се притеснявам от липсата на филтър?

    Защото преди горивото да попадне в резервоара, то бива филтрирано няколко пъти. Още след като го приготвя, правя филтриране през ситна мрежичка за отделяне на всички чужди тела в суровините. Оставям да престои няколко дни, след което разбивам отново. След още няколко дни извършвам много внимателно и прецизно филтриране през ситна мрежа плюс два целулозни филтъра. Цялата "система" е проста - филтър за шварц-кафемашина, в който слагам един върху друг два хартиени филтъра за кафе. През цялото това нещо преминава САМО течността и никакви микрочастици. Сменям двата целулозни филтъра на всеки 400 милилитра гориво, които са преминали. Така изхвърлям около 10-12 филтъра за цялото количество, което приготвям наведнъж. То е малко под 5 литра.

    След тая процедура, горивото се налива директно в тубата, от която зареждам моделите. Тя е херметически затворена и непрозрачна. Ще направя снимка, защото е много удобна вещ и може да е от ползва на доста моделисти. На тапата съм поставил два щуцера - един за горивото и друг за въздуха. Тези два щуцера постоянно стоят затапени и периодично проверявам тапичките. Горивният щуцер е свързан с потопена до дъното шлауха, на която има два филтъра - един по-груб и един фин.

    С всичката тая чудесия... имам 100%-ова гаранция, че горивото, което наливам в резервоара е с абсолютна, дори маниакална чистота. На всичкото отгоре, помпите, които използвам също имат по един филтър на изхода и се съхраняват със "заключени" една в друга шлаухи. Помпата се вади от специален калъф, горивото се пълни, след което помпата веднага се прибира в калъфа. Ти беше свидетел на това, когато пускахме синьото ми "такси" в Тракия.


    Така че... отново дълъг отговор на прост въпрос. :) Ще снимам тубата и начинът на закачане на филтрите по моделите.
    Георги Русинов

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Малко новини (за съжаление малко).

    Имах най-добрите намерения миналия уикенд да облетя самолетчето, но предвиденият от синоптиците 4 m/s вятър се оказа мираж. Дотолкова, че едва успявахме да задържаме моделите на земята, за да не ги отвеят поривите.


    За сметка на това в групата на полетелите за първи път се включи успешно този 1,80 метров "параход" на колегите от Раковски:




    Относно Катаната: запалих двигателя и изгорих един резервоар на по-богата смес. Времето за работа беше около 17 минути, което ще рече, че при нормален полет резервоарът ще е достатъчен за 20-25 минути със запас. Повече от достатъчно!
    Както очаквах, моторчето се представи повече от добре - няма никакви течове на масло и работи "гладко". Следва фината настройка, която ще ми отнеме поне час-два, но това ще се случи на следващото ходене на летището.

    Снимки, уви, няма. Залисан в палене-облитане-лафмоабет, забравих да снимам...
    Георги Русинов

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Малко добри новини: темата ще има продължение!

    Благодарение на колегата Стоян Пулевски, успях да се сдобия с още една Катана, за което му БЛАГОДАРЯ!

    Втората Катана ще бъде оборудвана в електро-вариант и в края на тази тема ще направя една подробна съпоставка между двата модела. Съпоставката ще помогне в търсенето на отговора на вечния въпрос: "ДВГ или електро?"
    Ще се постарая да сравня колкото се може повече аспекти: цена, времеемкост, сложност при сглобяването, полетно време и тегло, поведение във въздуха и др.

    Електрическият вариант ще стане доста по-бързо от другия, защото компонентите са по-малко и техните локации нямат кой знае колко варианти, за разлика от ДВГ. А и вече знам кое как да направя и няма да ми отнеме време да мисля.
    Последна редакция от ajcinema; 25.04.2012 на 11:11.
    Георги Русинов

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Кое на този свят е по-хубаво от гурме и страстна нощ с ослепителна блондинка?

    Разбира се, че отварянето на новичко кашонче!








    Един малък транспортен дефект, който изобщо не ме притесни. Знаех за него още при първото виждане на модела преди няколко месеца.





    Набързо изрязах 3 парченца от борова летвичка и подсигурих счупеното място.






    Понеже ми остана смола, реших да подсиля по-важните свръзки с помощта на четчица, както бях описал в началото на темата:










    Между другото, направи ми впечатление, че тази Катана се различава от моята в някои детайли. Крилете имат само една допълнителна фиксираща зона (освен тази до тръбата), а не две, както е на първата Катана.
    Тръбата е карбонова, а не алуминиева. Има и други дреболии, които ще покажа по-нататък.



    Ето къде се намира отворчето за допълнителното фиксиране на крилото. Вероятно ще го променя като на другия модел, но ми трябва още време да помисля дали да го сторя:





    Оставих тялото да съхне, а с останалата недоусвоена смола подлепих една кабина на друг модел. Ето разликата в мащабите:




    Георги Русинов

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    Jan 2010
    Живее в
    гр. Пловдив
    Мнения
    1 520

    Смолата втвърди и е време да напасна силовата установка.

    Ето комбинацията, която смятам да използвам:




    Поставих пробно мотора на мястото му, за да напасна центъра и визуално капотажа:







    Намерих и идеалното място за контролера:



    който ще се събере точно в тази издутина в долната част на капотажа и ще се охлажда от специален отвор в предната му страна:




    Предстои да залепя 4 пластинки от 1 милиметър буков шперплат, на които ще се опират федер-шайбите, за да не дълбаят мекия фабричен станок.
    Георги Русинов

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Този е един от най-фалшивите спийд контролери, които съм тествал на T-Rex 450. Болтчетата на радиатора се саморазвиват, така че ги залепи. Освен това спийда грее много, така че добре трябва да го обдухваш. Имаше и някакви проблеми с поддържането на оборотите, но вече не си спомням. Въобще не можах да го подкарам да работи коректно и се отказах да се мъча повече с него. Дано ти да имаш повече късмет. Задължително го провери с програматор какво е записано вътре в настройките.
    Росимир Матеев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен