+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 83

Тема: Увеличаване на обхвата на апаратурата

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Увеличаването на чувствителността не може да е безкрайно, иначе всеки щеше да постига 1 милион километра с 1 mW предавател. Ограничение за повишаване на чувствителността се явява шума на един транзистор, предизвикан от вътрешните Random флуктуации на електрони, мезони и не знам какво си още. Тя въобще квантовата механика е толкова мъглява и такава една игра на вероятностни или невероятностни събития и частици, че рядко ще се намери човек, който напълно да я разбира.

    Както и да е. Нямам претенции да разбирам какво точно се случва, но знам, че транзисторите имат бял (равномерен в спектъра) шум. Знам също че има и транзистори, които специално са конструирани, за да бъдат малошумящи. Та границата на чувствителността на един усилвател е нивото на шума на малошумящия транзистор, сложен на входа. Опити за допълнително усилване посредством слагане на още един транзистор само ще доведат до усилване на шума, който вече е по-силен от полезния сигнал. Единствения начин за допълнително усилване е слагането на остро насочена антена, което означава, че нейните децибели са по-големи (усилването е по-голямо). Но тука също има граница и тя е някъде на ниво 24-25 dBi. И това е всичко. Това е теоретичната граница на чувствителността и повече никой нищо не може да направи.

    Е ако в бъдеще се измисли нещо качествено ново, но засега го чакаме това бъдеще............
    Транзистора които се използва в този предусилвател е свръх малошумящ
    http://oh3tr.ele.tut.fi/~ftp/atv/mgf1302.pdf
    Цената му не е малка:http://www.ebay.co.uk/itm/MGF1302-MG...item2ead3c0174
    но при дадените обстоятелства мисля ,че е оправдано донякаде... . ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА НАСОЧЕНИ АНТЕНИ ВЪРХУ САМИЯ МОДЕЛ Е ЛЕКО ЗАТРУДНЕНО поради обстоятелства свързани със спецификата му на движение, ако двата обекта са неподвижни един спрямо друг нещата са лесни...За да се постигнат резултати се ползват компромиси във всички посоки и от към мощност и от към чувствителност, просто се търси оптималното балансирано решение!!
    Последна редакция от ПАЦО; 02.02.2012 на 11:06.

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен