Увеличаването на чувствителността не може да е безкрайно, иначе всеки щеше да постига 1 милион километра с 1 mW предавател. Ограничение за повишаване на чувствителността се явява шума на един транзистор, предизвикан от вътрешните Random флуктуации на електрони, мезони и не знам какво си още. Тя въобще квантовата механика е толкова мъглява и такава една игра на вероятностни или невероятностни събития и частици, че рядко ще се намери човек, който напълно да я разбира.

Както и да е. Нямам претенции да разбирам какво точно се случва, но знам, че транзисторите имат бял (равномерен в спектъра) шум. Знам също че има и транзистори, които специално са конструирани, за да бъдат малошумящи. Та границата на чувствителността на един усилвател е нивото на шума на малошумящия транзистор, сложен на входа. Опити за допълнително усилване посредством слагане на още един транзистор само ще доведат до усилване на шума, който вече е по-силен от полезния сигнал. Единствения начин за допълнително усилване е слагането на остро насочена антена, което означава, че нейните децибели са по-големи (усилването е по-голямо). Но тука също има граница и тя е някъде на ниво 24-25 dBi. И това е всичко. Това е теоретичната граница на чувствителността и повече никой нищо не може да направи.

Е ако в бъдеще се измисли нещо качествено ново, но засега го чакаме това бъдеще............