Закупих общо две дузини такива машинки от български магазин. Не наведнъж, но да кажем в рамките на няколко месеца. Цената им по спомен е символична - 6-7 лева. Интересното е, че тези машинки си работят съвсем нормално, когато ги тествам със серво-тестера. Но когато включих всички машинки наведнъж, през ВЕС-а, тази машинка взе да работи на пресекулки. Батерията изрева след няколко секунди. Интересното е, че ВЕС-а успяваше да храни всички машинки, но батерията клекна. Сложих друга такава машинка на мястото на тази - същата работа. Замених я с цифрова (като останалите) и нещата се оправиха. Би трябвало цифровото серво да има по-голяма консумация от аналоговото, но в този случай не е така.


След твоя пост, аз пуснах да търся в Google ключови думи "TowerPro SG91R" и ми излязоха какви ли не разновидности, включително и моята. Най-често срещани са черните, ПОЛУПРОЗРАЧНИ с металната ос и... моите.

Ето как един добре обмислен практически експеримент ме спаси от проблеми във въздуха и дори евентуален краш.

Пробите правихме с мой приятел - моделист, в "Клуба", заседнали пред буренце вино и мезенца. Той бе силно впечатлен от начина, по който диагностицирахме проблема. Попита ме какво ще ги правя всичките тези машинки. Отговорих му - или ще бъдат унищожени, или ще бъдат расфасовани за резервни части - кабелчета, колелца, раменца, но в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ няма да бъдат поставени на модел нито при мен, нито при друг. Веднага разбра защо и не пожела да му ги подаря. Би било "мечешка услуга"...

Вярно, по време на пробата, стърженето на 5-те машинки в продължение на час малко ни наду главите и не можехме да се радваме на хубавата музика (Doors), но това са рисковете на хобито.