+ Ново Мнение
Страница 1 от 2
1 2 ПоследнаПоследна
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 83

Тема: Увеличаване на обхвата на апаратурата

Threaded View

  1. #1
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    Не е ли най добре да се пробва в полет обхвата,докато изгуби сигнал после нали управлението засича загуба на сигнал и се пуска функциата GO TO HOME или RETURN TO HOME както е при мен ,и ще се види реално каква е дистанцията.Аз обаче за съжаление нямам стабилизация на самолета за да пробвам тази функция ,ако някой има от пловдив да пише да се обединим за тестовете.
    Даниел Георгиев

  2. #2
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Може и така, но е доста по-сложно. Аз загубих един пълен ден за моите експерименти, какво остава ако си бях играл всеки един приемник да го монтирам на модел и да го литкам.

    Между другото искам да кажа за моите замервания - те са такива, каквито са, и резултатите са такива, каквито е определила обстановката. Става въпрос за това, че по земята имаше сняг и почвата беше влажна. Това предопределя завишаване на вихровите токове и на количеството енергия, което се губи в земята по пътя на радиовълните. Тоест ако същите експерименти ги направя през лятото при суха почва, вероятно ще имам доста по-добри резултати.
    Росимир Матеев

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by Mateev View Post
    Може и така, но е доста по-сложно. Аз загубих един пълен ден за моите експерименти, какво остава ако си бях играл всеки един приемник да го монтирам на модел и да го литкам.

    Между другото искам да кажа за моите замервания - те са такива, каквито са, и резултатите са такива, каквито е определила обстановката. Става въпрос за това, че по земята имаше сняг и почвата беше влажна. Това предопределя завишаване на вихровите токове и на количеството енергия, което се губи в земята по пътя на радиовълните. Тоест ако същите експерименти ги направя през лятото при суха почва, вероятно ще имам доста по-добри резултати.
    Матеев , как мислиш ако земята е влажна обхвата увеличава ли се или се намалява?

  4. #4
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Искам да ви кажа до какво достигнах след месеци наред търсене и проучване на интернет за Long Range оборудване. Наистина по света има 7-8 фирми (по-скоро човека), които са се захванали да произвеждат модули (предаватели) и приемници за Long Range FPV. Целта на всички е да постигнат поне 10 километра обхват и практически всички са се справили с тази цел. Всички декларират по 20-30 километра, а някои споменават 60 или дори 100. Друг е въпроса дали това наистина е така. Скоро ще разберем - като дойде поне едно устройстяво и го пробвам.

    Общото между всичките световни спецове е това, че те са избрали 433 MHz за честота на устройствата си. Един единствен е разработил 2.4 GHz устройство и неговите постижения като обхват са най-скромни.

    Другото общо е, че всички използват сравнително маломощни предаватели (под 1W). Всъщност тайната на огромния обхват се дължи на свръх-високата чувствителност на техните приемници. Говори се за чувствителност -110 или дори -120dBm. Това е мили (-30), микро (-30), нано (-30), пико (-30). Тоест 1 пиковат напрегнатост на полето. НЕВЕРОЯТНО !!!! Опсссс - сбърках. За 0 dBm е приета мощност от 1 mW. Следователно говорим за сигнал, 1000 пъти по-слаб от пико-то. Не знам кое е следващото под пико......

    Та битката на всички е да разработят колкото се може по-чувствителен приемник и това всъщност предопредели моя избор. В началото се бях подвел по големите мощности и си бях избрал тази система:
    http://www.tslrs.com/tx_v5_pro_new.aspx
    Пича, който я е разработил, е признат за най-добрия спец в целия свят по тези въпроси. Постига много големи разстояния, но си помага с 8W усилвател.

    Впоследствие попаднах на една много по-добра (според мене) система. Разработчиците не са чак толкова известни, но при тях има един много интересен подход, който страшно много ми хареса. Те също имат един много добър и свръхчувствителен приемник, но те не залитат в големите мощности на земята, а в подобряването на чувствителността чрез защита на приемника от смущения. Това го постигат като в модела слагат приемника колкото се може по-далече от предаватели, мотори, сервомашинки - абе от всичко, по-което тече ток и което може да предизвика електромагнитни смущения. Та приемника им е на майната си в някое от кишетата на модела и е захранен от собствената си малка батерийка, а сигналите за управление на сервомашинките се прехвърлят посредством ОПТИЧЕН КАБЕЛ там, където са необходими.

    Идеята е страхотна - осигуряване на приемника на колкото се може по-чист ефир вместо слагане на мощни предаватели на земята, които да ти облъчват мозъка и топ.... (други по-важни части).

    Ето я системата: http://www.foxtechfpv.com/rmilec-uhf-lrs-c-53.html
    Има модули както за FUTABA, така и за Spectrum/JR.
    От раз се влюбих в нея именно заради оптичния начин на прехвърляне на сигнала. Това отваря неподозирани възможности и създава съвършенно нова концепция за разпределение на оборудването вътре в модела. Цената на 1 комплект предавател и приемник си е направо превъзходна, като се има предвид какво точно купуваш.
    Росимир Матеев

  5. #5
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Та авторите на тази система пишат, че покрива 20 километра с обикновенните антени и 60 километра, ако се сложи полувълнов вибратор. Със слагането на Яги вероятно лесно ще се постигнат и 100 километра, а добаванято и на 8-ватовия усливател от конкурентите ще направи обхвата 250-300 километра.

    Не че на някого му трябват такива километри. Той и модела няма как да носи толкова много гориво (батерии) за да отиде на майната си и след това да се върне. Пък и кой ще е този, който ще се зароби да стои 5-6 часа с видеоочила. Пиша всичко това само за да покажа колко е лесно постигането на произволно пожелано от нас разстояние на надеждна права връзка за управление на модела.

    Виж с обратния видеоканал ще се изприщим, ако искаме да постигнем съизмерими разстояния. Явно основната битка и експерименти ще са именно с обратния видеоканал.
    Росимир Матеев

  6. #6
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557



    Ето как може да си умножиш чувствителноста на приемника с 18dB, но кел файда ако наблизо имаш предавател с мощност 1ват и оптичните кабели няма да помогнат тогава...

  7. #7
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    Увеличаването на чувствителността не може да е безкрайно, иначе всеки щеше да постига 1 милион километра с 1 mW предавател. Ограничение за повишаване на чувствителността се явява шума на един транзистор, предизвикан от вътрешните Random флуктуации на електрони, мезони и не знам какво си още. Тя въобще квантовата механика е толкова мъглява и такава една игра на вероятностни или невероятностни събития и частици, че рядко ще се намери човек, който напълно да я разбира.

    Както и да е. Нямам претенции да разбирам какво точно се случва, но знам, че транзисторите имат бял (равномерен в спектъра) шум. Знам също че има и транзистори, които специално са конструирани, за да бъдат малошумящи. Та границата на чувствителността на един усилвател е нивото на шума на малошумящия транзистор, сложен на входа. Опити за допълнително усилване посредством слагане на още един транзистор само ще доведат до усилване на шума, който вече е по-силен от полезния сигнал. Единствения начин за допълнително усилване е слагането на остро насочена антена, което означава, че нейните децибели са по-големи (усилването е по-голямо). Но тука също има граница и тя е някъде на ниво 24-25 dBi. И това е всичко. Това е теоретичната граница на чувствителността и повече никой нищо не може да направи.

    Е ако в бъдеще се измисли нещо качествено ново, но засега го чакаме това бъдеще............
    Росимир Матеев

  8. #8
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Още по правилно е да се следи нивото на RSSI сигнала на приемника...

  9. #9
    Admin Аватар на Mateev
    Регистриран
    Dec 2009
    Живее в
    гр. Габрово
    Мнения
    1 431

    ...... но дори и тогава трябва все пак да знаеш кое ниво е добро и кое - опасно. Това е така защото различните приемници по различен начин формират RSSI напрежението - някои го правят линейно а други - логаритмично. А има и такива, които го реверсират.
    Росимир Матеев

  10. #10
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    за RSSI сигнала щях да го изкарвам на дисплея на телеметрията но Анатоли ме разубеди и според негово наблюдение прекалено бързо скача сигнала от да кажем няколко черти по скала и извднъж до състояние на минимум и докато се реагира пак се получава добър сигнал общо взето ще ме шашка само така като изчезва и се появява.

    ааа сега се сетих ,пробвайте същите тези приемници но до тях с включен видео предавател за да видим кой става за целите на ФПВ-то
    За сега аз мога да кажа че модула на апаратура търниджи 9 съвместно с видео на 1040 мегахерца дори с филтър не става за ФПВ виж без видео си кара чудесно до де ми видят очите
    Даниел Георгиев

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 6 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 6 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен