+ Ново Мнение
Визуализирани са от 1 до 10 от общо 423

Тема: Flight stabilization, autopilots, FPV, osd и ...всичко останало

Threaded View

  1. #1
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by X_NRG View Post
    Изчетох я. Сега няколко (доста) въпросчета. :)
    Първо - благодаря на nickarsow за изключително полезните отговори на въпросите ми. Уви, все още съм доста затруднен, защото нямам особено много време да чета покрай работа и университет и предварително се извинявам ако съм задал някой необмислен въпрос и или търся отговор, който вече съществува.

    Засега знам няколко неща:
    - Ще използвам аналогова камера с PAL система.
    - Повече от 200-250 метра разстояние няма да са ми нужни.
    - Ще предавам видеото отделно от командите.
    - Трябва да купя комплект приемник + предавател, за да не минавам и аз през мъките с несъвместимостта както в темата за неволите.

    Лошото е, че все още не знам доста неща:

    1. Кой вариант е по-удачен (съотношение качество*функционалност/пари) - отделна камера и отделно OSD или камера + OSD 2в1 (говоря за тази конкретна: http://www.rangevideo.com/index.php?...roducts_id=158)? Тази камерка ми допадна много, заради всичките "гъдели" които са изрекламирали на сайта, но може да е просто маркетинг и да се залъгвам - някой пробвал ли я е?

    2. Ако се спра на варианта с отделни камера и OSD ще се наложи да ви искам съвет за избора си. :)
    Прочетох, че има хора от форума, които са закупили следната камера: http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._5MP_CMOS.html, но не мога да видя в спецификациите какъв е размърът на лещата ѝ и не знам коя от двете камери ще има по-малко изкривявания. Всъщност не съм сигурен, че като за първи FPV проект трябва да се престаравам чак толкова.
    За OSD нямам никаква идея какво точно да избера. Бих предпочел нещо, на което ще мога да пипна в сорс кода.
    Виждам, че HobbyKing предлагат пълен комплект модули за някаква цена, която може би е прилична (вие ще кажете, защото аз нямам база за сравнение): http://www.hobbyking.com/hobbyking/s..._w_Remote.html
    Също вече ми бе препоръчано Remzibi's OSD, което ми допада, но не мога да намеря цена, на която се предлага и също така какво точно се включва в тази цена (като модули).
    SimpleOSD на OpenLRS също не е никак лошо по това, което прочетох и с всичките модули като цена излиза горе-долу колкото OSD-то на HobbyKing.
    RVOSD изглежда най-яко, но е и най-скъпо, а честно да си кажа не ми се дават толкова пари: http://www.rangevideo.com/index.php?...roducts_id=135
    В крайна сметка излиза, че май за което и да е OSD ще се вържат около 120 долара, което изключва цената като фактор при избора ми, така че моля посъветвайте ме за качеството и функционалността.

    3. За Tx/Rx ми е още по-"тъмна Индия" поради големия избор, който съществува. Общо взето разбирам, че човек става креативен само когато е поставен пред някакво ограничение - в противен случай се "задушава" от големия избор, особено пък някой новак. :) От темата за FPV неволите разбрах, че по никакъв начин не искам да купувам transmitter и receiver на различни производители или жестоко ще съжалявам.
    Първо искам да попитам - каква мощност ще ми трябва, за да покрия тези 200-250 метра, които споменах?
    Второ - нямам ограничение в честотата и единствено знам, че не трябва да ползвам 900MHz и 910MHz, защото се ползват от GSM операторите. Видях, че в RangeVideo Tx/Rx модулите на 5.8GHz са значително по-евтини от тези на 2.4GHz и тези на 1.3GHz. Това само заради по-ниската мощност ли е или, защото по-късовълновите не пръскат толкова надалеч?
    Трансмитерите и Рисивърите на OpenLRS са по-скъпички пък мощността им е по-ниска - толкова ли са добри?
    И последно по тази точка - има ли нещо изпробвано от HobbyKing, което да се знае, че работи без проблеми (комплект)? Питам, защото там има най-голям избор, но след изчитането на темата с неволите съм доста скептично настроен. :)

    4. Дисплей - какво ползвате? И питането ми е по-скоро за нещо преносимо, а не голям монитор/телевизор. :)

    Благодаря предварително.

    Поздрави,
    Мирослав.
    ДО КАКВА СТЕПЕН РАЗБИРАШ ОТ ЕЛЕКТРОНИКА?

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    ДО КАКВА СТЕПЕН РАЗБИРАШ ОТ ЕЛЕКТРОНИКА?
    Бакалавър инж. по електроника. :)

    Матеев, благодаря за разяснението за честотите. :)

  3. #3
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Аако ти дам документацията можеш ли да си направиш нещата сам?
    Последна редакция от ПАЦО; 22.12.2011 на 17:21.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Quote Originally Posted by ПАЦО View Post
    А ако ти дам документацията можеш ли да си направиш нещата сам?
    Документацията за кое? Иначе не виждам защо да не мога, но предпочитам сам да си правя нещата. :) Все пак кажи за какво става въпрос - ако дойде в помощ, няма да е излишно. :)

    Николай, отново благодаря за разясненията. Лека полека излизам от цялата тая бъркотия, дето ми е в главата. :) Ще се опитам сам да си отговоря на някои от останалите ми въпроси тези дни и ако има нещо ще питам и ще гледам да съм по-конкретен. :)

  5. #5
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Quote Originally Posted by X_NRG View Post
    Документацията за кое? Иначе не виждам защо да не мога, но предпочитам сам да си правя нещата. :) Все пак кажи за какво става въпрос - ако дойде в помощ, няма да е излишно. :)

    Николай, отново благодаря за разясненията. Лека полека излизам от цялата тая бъркотия, дето ми е в главата. :) Ще се опитам сам да си отговоря на някои от останалите ми въпроси тези дни и ако има нещо ще питам и ще гледам да съм по-конкретен. :)
    Ами погледни мойте разработки ако нещо ти харесва мога да ти дам подробно описание как да си ги сътвориш сам БЕЗПЛАТНО!!!!

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    Dec 2011
    Живее в
    София
    Мнения
    19

    Имаш ЛС. :)

    Благодаря.

  7. #7
    Автор Аватар на danikronos
    Регистриран
    Feb 2010
    Живее в
    гр .пловдив
    Мнения
    137

    азз съм много доволен от тези продукти осд автопилот стабилизация http://www.eagletreesystems.com/OSD/OSD-pro-videos.htm# има доста функции,може да се ъпдейтва фърмуера да махаш и слагаш показания по екрана на телеметрията по твой избор и платките са доста компактни и леки,предлагат и наземна станция следяща модела
    Последна редакция от danikronos; 26.12.2011 на 06:18.
    Даниел Георгиев

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    May 2010
    Живее в
    Смолян
    Мнения
    447

    Два реда и от мен:

    1. OSD-то на Ремзиби е доста популярно и доказало себе си, като читаво изделие. +1
    2. 1.3GHz не е за България, а за Щатите. Ползвай 1.2GHz. +1
    3. Не се хвърляй на скъпа камера, щото счупена скъпа камера.....аууу, много боли.
    4. RangeVideo OSD-то не е само OSD, а и автопилот. Добро е, ама скъпо. -1
    5. За приемниците и предавателите, пусни няколко обяви "търся....." и ще си намериш читав комплект на прилична цена. За обхвата, който споменаваш 100-200mW са ти достатъчни. И цената ще е добра.
    6. За дисплей можеш да ползваш FPV Goggles с разделителна способност 640х480 примерно, но за съжаление хубавите са доста скъпи, та пак ще трябва да потърсиш втора употреба. +1

    Това за сега от мен. Успех!
    Николай Арсов - дърт авиомоделист от 1967г.

  9. #9
    Почетен Автор Аватар на ПАЦО
    Регистриран
    Mar 2010
    Живее в
    РУСЕ
    Мнения
    557

    Ето го и злополучното клипче, още веднъж благодаря на Матеев за помоща.Отново системата е такава GPS на климатика на прозореца влиза в ОСД-то от там през кабелче симулиращо радио връзката влизаме в наземната станция там декодираме комплексния видео сигнал и отделяме GPS данните и ги пращаме веднъж към системата за насочване на антената и второ през МАХ232 към серийния порт на лаптопчето там четем и обработваме даните в реално време с една проста програмка и ги привързваме с Google Earth инаблюдаваме пространственото положение на модела ни гледано от някой разузнавателен сателит вижда се и трасето което сме обходили правейки тестовете , за съжаление в момента на теста вали сняг и сателитите се губят а това бърка данните и се получава едно пълзене около позицията но въпреки това показанията са достатчно точни

+ Ново Мнение

Информация за темата

Users Browsing this Thread

В момента 4 потребители разглеждат тази тема. (0 регистрирани и 4 гости)

     

Вашите права за публикуване

  • Вие не можете да създавате нови теми
  • Вие не можете да пишете мнения
  • Вие не можете да прикачате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си
  • BB code е Включен
  • Smilies са Включени
  • [IMG] кода е Включен
  • HTML кода е Изключен